ПОСЛІДОВНІСТЬ ПОЯСІВ І ЇХНЄ ЗНАЧЕННЯ
Пам*ятайте, пояса – це символи того, що очікувати від тренування, а також нагорода за ваші зусилля. Дуже невірно – розглядати іспити на ступінь тільки з технічної і фізичної точки зору. Життєво важливо для кожного студента бачити не тільки поліпшення в здоров*ї, фізичній силі і техніці. Одночасно, каратека повинний виявляти нові рівні зрілості, його характер повинний ставати ширше і більш урівноваженим з кожним новим рівнем. Ніколи не піддавайтеся спокусі швидко прорватися через усі ступені. Навчитеся спочатку плазувати, а
потім ходити. Працюйте як можна наполегливіше, але будьте терплячі. Понад усе, каратека повинний розуміти, що найважчим ворогом, якого йому необхідно перемогти, є егоїзм. Заняття карате дає можливість побачити, як марне марнославство. Навчитеся тренуватися скромно, але з неослабною рішучістю. Один з найважливіших принципів занять карате -це терпіння. Потрібно бути терплячим, зіштовхуючись, зі здавалося б, що не має практичного значення повторенням основ. Так просто. Однак, з досвідом терпіння губиться. Сумно чути, як
сьогоднішня молодь кричить: “Мені нудно!” Мало значення віддається зараз розвитку терплячості і самодисципліні. Звичайно, дітям прищеплюється дисципліна в багатьох речах, але їм не говорять навіщо це потрібно. Сьогодні більшість молодих людей відноситься до терплячості і самодисципліни так, як до додаткової роботи, що вони можуть виконувати за бажанням, і мають право вибирати самі, потрібна вона їм чи ні Але правда полягає в тому, що терпіння і дисципліна можуть розглядатися як ключі на щастя і самореалізацію в житті. Якби карате було предметом навчання для всіх дітей, воно послужило б до загальної зміни відносин – воно показує сховану красу дисципліни і самоконтролю, і демонструє через систему ступенів,
що нагороди терпіння, які завойовуються довгостроково, значно більш важливіші, ніж короткі – термінові “досягнення” нетерплячості. Це нагадує притчу про батька, що запропонував своїм двом синам одержати 100000 доларів відразу або по 1 центові в день – суму, що він буде подвоювати щодня в плині місяця. Нетерплячий син, швидко підрахувавши, що він буде мати через 2 тижні, узяв 100000 відразу. А терплячий син прийняв пропозицію одного цента. Через тиждень його цент виріс до 64 центів, через 2 тижні – не набагато більше 80 доларів. Потім ввійшов у дію ефект парової ковзанки, і через три тижні його 1 цент виріс до 10000 доларів, через 4 – до 1 мільйона, а в останній день місяця син прийшов до батька, щоб взяти в цілому
5,368,708.80 доларів. Його терпіння було в істину нагороджено. Шкода тільки, що в місяці було тільки 30 днів. Якби було 31 день, сума подвоїлася б ще раз і досягла б майже 11 мільйонів! Ця притча демонструє два моменти: По-перше, справи не завжди обстоять так, як здається, і часто трапляється так, що краще зробити крок назад і розглянути все на відстані, у даному випадку на відстані 30 днів; По-друге, хоча нагороди терпіння не завжди можуть бути видні відразу, зрештою, терпіння – значно благотворніше, ніж поспішність “Тихіше їдеш, далі будеш”. Це не означає “повільно і ліниво”. Тут немає вихідних. Будьте нескінченно терплячі, але настільки ж рішучі і наполегливі. Давайте в деталях розглянемо кожен пояс, від білого до чорного. Пояс темніє, починаючи з першого тренування, але як тільки ви одержуєте чорний пояс, коло замикається, і усе знову йде по колу. Пояс повільно стає все світліше, тому що він стає зношений і обірваний, і, зрештою, стає знову білим.
“Геній – це один відсоток натхнення і 99 відсотків поту.”- Томас Едісон.
Кольори новачків: Білий, помаранчовий, синій, жовтий.
Білий пояс – рівень чистоти і потенціалу.
Як чорний, так і білий колір, рідко, якщо взагалі коли-небудь зустрічаються в чистій формі в природі, тому обидва явища часто розглядаються як не-кольори. Білий відбиває всі колірні хвилі і не поглинає ніяких, тому що він вже містить весь колір світлового спектру. Таким чином, білий пояс символізує потенціал нового студента в досягненні інших ступенів. Ви маєте це в собі, а тренування виведе це назовні. Все, про що ви мрієте, все, на що ви сподіваєтеся, вже заховане усередині. Це дорогоцінний камінь, покритий шаром бруду, який потрібно тільки відколоти різцем рішучості і віри.
Нан-ін, японський вчитель, арі Мвйя (1868-1912), прийняв у себе професора з університету, що прийшов розпитати Вао про Дзен. Нан-ін подав чай. Він налив своєму гостеві повну чашку, а потім продовжував лити зверху. Професор спостерігав, як переливався чай, поки не зміг більше стримувати себе. “Вона повна. Більше не поміститься!”
“Як ця чашка, сказав Нан-ін, ви повні власних думок і спостережень. Як можу я вам показат Дзен, поки ви перед цим не спорожните свою чашку?
Білий – це символ чистоти. Новий студент на рівні білого поясу, говорять, чистий, тому що нічого не знає про вимоги мистецтва і зовсім не має в ньому досвіду. Серце студента білого поясу повно надії. З цієї надії виходить паросток першого ентузіазму тренуватися й учитися. Це – перше спорожнювання чашки. Слухайте інструктора, і учитеся діяти відповідно до його вказівок.
З першого тренування, назавжди іде безумовність білого поясу, тому дороги назад немає. Пояс усмоктує піт і частки пилу, і втрачає первісний чистий колір, і починається шлях вперед через весь спектр квітів. Ставте собі мети в тренуванні, і йдіть до них без утоми.
Поряд з чорним поясом, білий пояс – найважливіший у житті каратека. Усі нові техніки, усі правила і вимоги додзьо, усі нові вимоги розуму, можуть поховати найважливіші моменти цього рівня – при самозреченні ви можете назавжди змінити своє життя, відстань яких ви зможете пройти залежить тільки і тільки від вас. Будучи студентом білого поясу, не потрібно квапитися. Сконцентруйтеся на вивченні основних вказівок етикету в додзьо, і розвивайте в собі звичку регулярно відвідувати тренування. Постійно працюйте над собою. Ніхто вас не засудить, якщо ви не можете виконати якусь визначену техніку, але якщо ви покажете, що хочете зробити те, що необхідно для навчання, кожний буде радий допомогти вам. Негласне правило додзьо говорить, що людина пізнається за його бажанням зробити зусилля. Немає сорому в тім, що у вас тільки білий пояс. Носите його з гордістю. Навіть інструктор починав колись з білого поясу. Головне, намагайтеся із всіх сил. Це все, що від вас потрібно.
“Людина здатна на воістину безмежну деградацію, він також здатний на воістину безмежну досконалість і досягнення. Успіх залежить від цілей і від ретельності на шляху до їх досягнення.” Мас Ояма.
Помаранчовий пояс (десятий і дев*ятий кю) – рівень стабільності.
Помаранчевий пояс відповідає масі, або якості перешкоди. Це колір Mooladhara – мооладхара чакра, куприкового спинного центру, елементом якого є земля, найбільший із всіх елементів. Через кілька місяців серйозних занять, пояс нового студента стає брудним, і тому стає злегка більш темного кольору. На цей момент, він готується здати іспит на помаранчевий пояс.
Для студента, що прагне до помаранчового поясу, елемент землі означає, що тренування на цьому рівні повинні бути сконцентровані на стабільності. В міру наближення до іспиту на помаранчовий пояс, головна турбота повинна бути спрямована на розуміння фізичної основи. Це розуміння приходить через практику концентрації в стійках стабільності – зенкуцу дачі, санчін дачі і кіба дачі – і через контроль тіла, спрямований на правильність виконання рухів через підлогу у цих стійках. Сосай Ояма часто нагадував своїм студентам tachi san-nen або “три роки для стійки”. Каратека починає свій серйозний шлях, і вчиться правильно почувати стійку. З поліпшеною стабільністю приходить елементарне розуміння динамічного балансу. Фундаментальний контроль балансу в карате приходить, коли ви учитеся почувати свою вагу з центром у собі. Це допомагає зробити стійку правильною, як пояснює Мас Ояма, є центром нашого бойового мистецтва. Правильна стійка дозволяє вам чітко бачити вашого супротивника і цілком зосередитися на його намірах, як і на ваших. Через таке тренування розвивається основа, але, практикуючи чутливість ступень і ніг, людина почуває, коли стійка
виконана правильно. Сила і прогрес будуються на твердій основі.
Для рівномірного руху, студент, що готується до іспиту на помаранчовий пояс, повинний ретельно вивчати етикет і процедури додзьо, на яких засновані тренування і життя каратека.
Білий пояс, що готується до іспиту на помаранчовий пояс, усвідомлює карате у великому обсязі, і його карате відображає це. Відбувається усвідомлення твердої м*язової тканини і кісти тіла, тренування концентрується на цих моментах.
Тільки в такий спосіб можна закласти основу для сильної і прямої стежки. Серед всього іншого, міцна основа має життєво-важливе значення, якщо людина хоче досягти величезних висот. Міямото Мусасі порівнює спосіб життя в бойовому мистецтві з життям тесляра, що повинний мати гарні інструменти, і завжди чудово підгострені, якщо він хоче зробити тонку роботу.
Вчасно іспиту на помаранчовий пояс, уже встановлюються основні звички гарного фізичного стану. Людина приймає новий стиль життя – амбіції, подяки, наполегливість і життєві сили. Людина повинна поставити перед собою зобов*язання відвідувати заняття, перемогти несущу поразку упертість, що змушує пручатися бажанню поліпшити себе, що не дає прийти в додзьо по самих дрібних, незначних причинах. помаранчовий пояс повинний постаратися бути ентузіастом у тренуванні, і оберігати мрії про велике майбутнє.
Синій пояс ( 8 і 7 кю ) – рівень мінливості, здатності до пристосування
Після періоду зміцнення знань рівня розуміння, властивому помаранчовому поясові, боєць готується до іспиту на 8 кю, або на синій пояс. У Японії цей рівень відомий за назвою “ступінь кольору води”, або світло -синій пояс. Цей колір – символ елемента Води, що розташований у Схвадхистана Чакре, крижовому спинному центрі. Хоча колір цього центра – помаранчовий (і таким чином у деяких Інших системах бойових мистецтв цьому рівневі відповідає помаранчовий пояс), синій пояс нагадує каратеці про мінливість елемента Води. Тренування каратека на синій пояс розвивають, відповідно до визначеного стимулюючими впливами, основну здатність адаптуватися і гнучко реагувати, так само як вода адаптується до форми судини, її утримуючої. Ця здатність до пристосування зростає через куміте, спочатку – якусоку куміте – заздалегідь підготовлений трьох і одно-кроковий спаринг, а потім дзію куміте, або вільний стиль.
“Отримайте удар як поточна вода, атакуйте рішуче з настроем – один удар – вірна смерть.”- Чанг Сана-Фана.
Починає зміцнюватися незалежність, і Майбутній синій пояс починає задумуватися над тим, як адаптувати карате, щоб це найкраще відповідало його фізичним силам і слабостям. Синій пояс концентрується на майстерності рук, особливо на почутті вірного захоплення, такого важливого, але дуже випускається часто з виду. Сполучаючи це з правильною позицією, він потім спробує розвинути почуття правильного удару в карате.
Таке тренування розів*є сильне тіло, особливо тулуб і руки. Для кращого розвитку він може займатися будь-якими видами загальноосвітніх вправ для верхньої частини тулуба, за бажанням, але особлива увага приділяється віджиманням на кулаках і кінчиках пальців. У той же час, елемент Землі (помаранчовий пояс) не ігнорується. Все більше стійок, понять руху і зразків роботи ногами вводиться для підтримки зростаючих знань.
Одним із сильних моментів синього поясу повинна бути гнучкість (фізична і розумова), тому він ретельно працює над тим, щоб установити звички поліпшення гнучкості через розтягування. Він також вчиться пристосовуватися, перемагаючи слабкість, що змушує постійно приймати негнучкий розумовий підхід до всього і всіх. Ця гнучкість дозволяє рухатися вперед до вимог ступеня наступного рівня. Вона поєднується з фізичною підготовкою і знаннями помаранчового поясу і розвивається в координацію, навчаючи контролювати баланс і техніку в будь-який час. Це, у свою чергу, дозволяє вам бачити всю зброю вашого арсеналу не як роздільні одиниці, але як кілька аспектів єдиного цілого.
Понад усього, синій пояс вчиться перемагати буркотливі-докучливі бажання “не всердствовати надмірно” і перестати тренуватися, не позбавлятися мужності.
Це дуже важливо. Ці сухі періоди, як про них говорять, коли ентузіазм іноді знижується до рівня розпачу, можуть з*явитися в каратека в будь-який час його життя. Вони – невід*ємна частина тренування і ніхто не застрахований від їхньої дії. Важливо вміти розпізнати їх і перемогти.
“Таке життя – сім разів униз, вісім разів нагору!”- Японська приказка.
Тренування на синій пояс – енергійні. Студент починає дійсно почувати позитивний вплив карате на здоров*я, завдяки поліпшенню циркуляції крові і тонусові м*язів, поліпшеному стану сердечно-судинної системи, зниженню жирових відкладень, збільшеній загальній силі тіла, і загальному відчуттю гарного самопочуття. Студент стає більш впевненим у своїх відносинах до карате-до. Він прагне перемогти негативні властивості елемента Води: неуцтво (він повинний далі вивчати історію карате, термінологію, етикет і т.п.) і гордість, знаючи свою обмеженість – зрозуміти, що ще дуже багато потрібно навчитися. Синій пояс – це стадія об*єднання даних помаранчового поясу і вивчення, і прийняття вимог жовтого поясу.
“Вода в процесі своєї діяльності практично не терпить змін. Чи тихе це, що заспокоює дзюркіт струмочка, або сила величезного водоспаду, або лютість хвилі припливу, елемент скрізь той самий – вода. У житті точно також, каратека повинний вчитися пристосовуватися, роблячи всі дії з тим самим спокійним духом. При спокої і під час відпочинку, або серед бурхливої битви, дух і розум щирого каратека залишається непохитним.”- Хеішин, “спокійний дух”, з каліграфії Сейсетцу Сейчо Seicho .
Це стан відомий за назвою хейошин heljoshin, незмінне і не піддане впливу стану розуму. Будучи каратека, ми повинні прагнути завжди до такого стану, тому що тільки ті, хто за всіх часів здатний зберегти не піддаються впливу, цілковите самовладання, можуть піти по Шляху бойового мистецтва. Втрата контролю веде до неприборканої злості і страху. Це означає, що боротьба стає фізичною діяльністю. Боротьба – це діяльність розуму. Не показуйте емоції. Втрата розумової рівноваги означає втрату розумової грані. Сама небезпечна людина – той, хто не показує емоцій, дивлячись в обличчя погрозі. Це і є хейошин.
Жовтий пояс ( 6 і 5 кю ) – Рівень твердження
Приблизно через 6 місяців серйозних тренувань, синій пояс здає іспит на 6-й кю, або жовтий пояс. Жовтий пояс відповідає Манипура Чакре, третьому хребетному центру, елементом якого є Вогонь. Цей центр зв*язаний полярністю із сейка танден, єдиною крапкою в нижній частині живота, до якої дуже часто звертаються в японській філософії і традиціяхбойових мистецтв. Це – сховище творчої психічної енергії і фізичний центр балансу, розташований в області відразу під пупком. Ця загальна область нижньої частини живота також відома як хара. У студентів, що тренуються на жовтий пояс, концентрація має свій центр хара,
тому вони повинні намагатися зрозуміти принципи виробництва енергії через стегна і талію, для просування до цього рівня. На тренуванні він довідається, що сила удару кулаком і ногою йде не з ноги або руки. Рух удар знаряддя, що наносить, має другорядне значення; першорядно важливе виробництво енергії відбувається в тілі, зокрема в хара.
Сосай Ояма постійно підкреслює на тренуваннях що потрібно сфокусувати концентрацію на хара. Якщо не концентруватися на хара під час тренування, з*являється почуття підйому і падіння, здається, що тіло робить енергію тільки від плеча. Напружте пальці ніг, опустіть свою вагу і відчуйте себе прикутим до землі невидимими струнами, що тягнуть вас від поясу донизу. Сконцентруйтеся на хара і відчуйте енергію, що тече з цього центру. Ваші здібності зростуть значною мірою. Виробництво енергії хара, на противагуnbsp;nbsp; енергії з рук і плеча, можна порівняти з пострілом із зарядженої рушниці. Ви берете кулю в руку і кидаєте її якнайсильніше, але вам все рівно не вдасться зробити таку ж силу удару, як при пострілі з рушниці. Таким чином, руйнівна
сила кулі властива не самій кулі; вона більш залежить від пороху і калібру рушниці. Теж можна сказати і про силу удару; він практично не залежить від руки, а від енергії, що виробляється в тілі. Звичайно, сила в руці, особливо захоплення, має велике значення, даючи можливість виразити цю енергію. М*яка губкова куля, випущена з рушниці, не може виправдати силу пострілу з рушниці. Слабка рука не зможе підтримати енергію, правильно вироблену з хара.
Готуючись до жовтого поясу, студент, таким чином, починає особливо добре розуміти роль, що “єдина крапка” грає в його характері, і він нагадує собі про це на кожнім тренуванні, зав*язуючи вузол поясу.
Пояс зав*язується вузлом безпосередньо на хара, символічно зв*язуючи в цій крапці тіло і розум, готуючись до тренування. З цієї причини, до зав*язування поясу потрібно відноситися як до ритуалу, при цьому думкою фокусуючи концентрацію на вузол і центр енергії, на якому вузол знаходиться.
Якщо під час тренування ви відволікаєтеся, просто натисніть на вузол поясу, відчуйте деякий тиск на хара, і свідомо поверніть концентрацію туди, де вона повинна бути.
Сеппуку. Ритуал самогубства у феодальній Японії був честю для класу воїнів. Істотно, що сеппуку, або як його ще називають хара-кірі, виконується розкриттям живота, при цьому розрізається центр фізичного і духовного об*єднання, і в такий спосіб душу звільняється від тілесної оболонки.
До жовтого поясу студент концентрувався на тільки фізичній майстерності – баланс, стійкість, координація очей/рук, і загальна технічна здатність. Жовтий пояс жадає від студентів серйозного обмірковування не тільки фізичної підготовки, динамічного балансу і координації, але також змушує задуматися і про психологічні аспекти тренування – сприйнятті, усвідомленні, твердженні й інших проявах сили волі.
На першому рівні медитації карате, концентрація сфальцьована Маніпура Чакре. Це поєднує тіло і дух Елемент Вогню оживляє нас і змушує нас усвідомити фізичну силу волі в карате. З жовтим поясом студент застосовує свій інтелект і свідомість при координації базових фізичних понять карате з його власним потенціалом розуму. Він стає більш впевненим у своїх зростаючих здібностях і більш рішучим у своїх діях, він удосконалює своє знання карате й вчиться виконувати всі рухи часто і правильно. Це життєво важливо, тому що, якщо не звертати увагу на технічну точність, прогрес студента на більш високих ступенях стає винятково
важким. Той, хто не приділив час закріпленню базових принципів позиції, балансу і координації на цьому рівні, часто буде зіштовхуватися із серйозними проблемами на високих ступенях коричневого і чорного поясів, винятково через фундаментальні недоліки, що легко можна було б “задушити в зародку” на цьому ранньому етапі. Відповідальність за це лежить стільки ж на інструкторі, як і на студенті, може навіть і більше. Спроба координувати тіло і розум для технічної досконалості, вперше виконується через тренування, націлене на
збільшення швидкості технік без втрати форми. Розуміння, як застосувати силу через техніку, – це подвійний прогрес. Перший крок -тренування правильної базової техніки і її впровадження у фізичну і розумову системи. Зрозумівши це, жовтий пояс рухається далі до другого етапу, поєднуючи правильну техніку зі швидкістю. Тренування на важких мішках, маківарі, або енергійне кумитэ (спаринг) – необхідні, головним чином, для підготовки тіла, щоб воно змогло дати і прийняти величезний шок, що утворився через вдосконалену техніку, об*єднану зі швидкістю, щоб навчити тіло, що це значить – застосовувати таку силу, і в яких межах тіло
може справитися з нею. Мозолисті кулаки або сильне захоплення не виправдують мети, якщо боєць не опанував координацією правильної техніки і швидкості. Дріб*язкові психологічні недоліки, такі як мстивість, песимізм. ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ І НЕЩИРІСТЬ ПОВИННІ БУТИ ЗУСТРІНУТІ З ПОВНОЮ СЕРЙОЗНІСТЮ, І ПОВИННІ БУТИ ПРИКЛАДЕНІ ВСІ ЗУСИЛЛЯ, ЩОБ КОНТРОЛЮВАТИ НИХ. Розглядаючи, яку важливу роль в карате грає розум, жовтий пояс не забуває про те, що тіло повинне бути сильним, у гарному стані. Навпаки, його
тренування, надихнуті вогнем ентузіазму, тому що він розуміє, що саме через фізичне тренування розвивається розум. Як затверджує Сосай Ояма:” Піддавати себе енергійним тренуванням потрібно більш заради того, щоб викувати в собі твердий дух, що зможе перемогти власні егоїстичні інтереси, чим заради розвитку сильного тіла.” Тому що елементом жовтого поясу є Вогонь, ми починаємо усвідомлювати почуття тіла в русі і динамічній природі жорстокої агресії, як корисний, енергетичний інструмент.
Ця агресивна енергійність стає центром відносин до карате в жовтого поясу, і він довідається, що страхи переборюються, якщо протистояти їм із впевненістю в собі. Жовтий пояс повинний зрозуміти, що саме розум володіє тілом. Сосай Ояма говорив про мистецтво контролю плоті розумом. Він сам був свідком того, як священик Деєн усунув руку в казанок з киплячою водою, не отримавши собі ніякої шкоди. Священик нагадав молодому Оямі: “Ти можеш зробити все, якщо тільки будеш діяти з впевненістю в собі”.
“Сутністю карате є тренування розуму через тіло. От чому карате, здатне додати таку силу, не повинне бути використане неправильно або перекручено. Мистецтво Карате прагне до чогось більш глибокого, ніж просто культ фізичної сили.”- Мас Ояма.
Жовтий пояс – це останній рівень у ряді рівнів для початківців. Тут каратека починає почувати, що може безпосередньо контролювати своє життя і своє оточення.
КОЛЬОРИ ВИСОКИХ РІВНІВ:
Зелений пояс (4-й і 3-й кю) – рівень емоцій/чутливості.
Після періоду закріплення і навчання, жовтий пояс готується до іспиту на 4 кю. Цей рівень символізується зеленим поясом. Зелений колір можна одержати змішавши жовтий (елемент – вогонь) і синій (елемент – порожнеча). Рівень зеленого поясу – це крапка відліку, це перший рівень старших поясів, що відповідає Анахата Чакре який розташований біля серця, і елементом якого є повітря. До дійсного моменту, каратека був досить обмежений у досвіді і вираженні. Тепер при концентрації в серці каратека в більшому ступені усвідомлює свій унікальний розум і важливість доброзичливості і жалю.
Майбутній зелений пояс вчиться приймати інших такими, які вони є, розуміючи що очима не можна побачити усього що є в основі всіх речей. Ви ніколи не довідаєтеся всю історію. Він, таким чином, стає більш уважним до іншим, і коли він це робить, його особистість стає більш збалансованою. Зелений пояс розуміє що сила без мудрості і жалю стає руйнівною, небезпечною і жорстокою. Сосай говорив: “Сила без справедливості – це насильство, справедливість без сили – безпорадність.”
Студент на цьому рівні довідається щирий зміст того, що значить любити інших. Людина карате не повинна бути байдужим до долі і положення інших людей.
“Чемність повинна виявлятися у всіх наших діях і словах, і у всіх аспектах нашого щоденного життя. Але під чемністю, я не маю на увазі жорстоку холодну формальність. Усамому щирому змісті, чемність – це самовіддана турбота про добробут, фізичний і розумовий спокій іншої людини.”- Мас Ояма.
Історія карате, філософія і потенціал, яку вони містять, серйозно вивчається тими хто прагне досягти рівня зеленого поясу.
Йде обновлений пошук основ людської фізіології, включаючи життєво важливі нервові центри тіла В додзьо зелений пояс концентрується особливо на правильних методах подиху і на досконалості стилю і техніки закріплюючи вимоги помаранчового, синього і жовтого поясів. Необхідно досягти чудового виконання всіх основних технік, основних рухів, необхідних ката, перш ніж навіть думати про здачу іспиту на зелений пояс. Майбутній зелений пояс вчиться комбінувати свою техніку, швидкість і силу які розвиваються в ході старанних тренувань, але працює і над силовим аспектом карате. Кіокушин – це силове карате. Зелений пояс повинний
уміти демонструвати свою силу.
Більш тонкі області цього рівня – сприйнятливість і почуття часу – також глибоко вивчаються. Потрібно вчитися почувати наміри і баланс опонента, і так розраховувати в часі і використовувати техніки, щоб зробити максимальний ефект.
Студент розглядає просунуті технічні поняття і методи і знаходить те, що йому більше подобається і починає застосовувати це у своєму власному карате. Техніка виконується природно, без обмірковування, у зеленого поясу з*являються проблиски розумового стану, відомого за назвою заншин, коли тіло діє ідеально без свідомих зусиль.
Тренування стають більш серйозними, ніж коли-небудь,. Зелений пояс прагне розвинути зріле і безстрашне відношення в спарингу, опановуючи спокоєм, що вводить в оману, і невибагливим походом до самозахисту і щоденного життя. Це перший крок у пізнанні позитивного обману або мистецтва ховати емоції і здатності там, де це потрібно зробити. Така здатність – це важлива зброя в арсеналі кожного воїна, у карате й у житті взагалі. Не завжди корисно виявляти свої особисті думки, здібності співвідношення. Частіше, терпіння -значно
більш корисно.
Зелений пояс – це рівень зрілості, мудрості і любові. Цього легше всього домогтися, якщо відкинути бажання дозвільне спостерігати за життям і занадто багато філософствувати, і через це не бачити простої правди, що лежить у самому серці цього. Через об*єднання фізичної і розумової сили, розвинутих через їхнє тренування, зі станом і розумінням світогляд зеленого поясу стає збалансованим і гармонійним. Винятково важливо для зеленого поясу вміти приборкувати відносини, які не до особи зрілому каратеці. Бойовий шлях – це
боротьба в серці. Все починається із самоконтролю.
Розгляд зеленого поясу вказує на те, що цей рівень, є першим зі старших ступенів (перший, що стосується природи 5-го спинного центру, всі Порожнечі, що охоплює,), повинний зробити серйозну оцінку ролі, що і в карате й у житті взагалі грає розум.
“Для мене, спокійна заглибленість думки, що чернець Дзен знаходить у сидячій медитації, заміщена абсолютною заглибленістю, що я випробую у виснажливому тренуванні карате. Покритий потом, цілком поглинений тим, що я роблю, на тренуваннях я переборюю і життя і смерть.” Мас Ояма.
Нелегко заспокоїти розум. Необхідно нескінченне терпіння і зусилля, прикладене без утоми, перед тим як людина зможе зробити це по власній волі. Метою цього є установка балансу між фізичною і розумовою гранями. “Вдягання” мантії відповідальності цього першого старшого ступеня необхідно і позначає “зняття” незрілості. Поки це не відбудеться, прогрес буде серйозно затримуватися.
Коричневий пояс (2-й і 1-й кю) – Практичний/Творчий рівень
Коричневий пояс – це дуже важливий рівень, і до тренувань на цей пояс потрібно підходити серйозно, відповідально і зріло. До цього часу, студент повинний бути дуже сильним і дуже спокійним при виконанні техніки, при цьому продовжуючи прагнути досягти ще більш високих рівнів майстерності. У спарингу необхідно високо розвивати уміння контролювати молодого супротивника завдяки почуттю часу, відстані і через сприйнятливість. Готуючись до рівня чорного поясу, коричневий пояс починає приймати на себе багато обов*язків у додзьо. Студент із коричневим поясом авторитетно інструктує клас, виходячи з особистого досвіду, а також із традицій навчання в додзьо. Він може ясно і точно виразити різні фізичні і психологічні
поняття, духовний потенціал карате-до в додзьо.
Тут видний ясний крок вперед у розумових процесах, і навіть студенти, що раніше здавалися посередніми, зараз стають іншими, досягши цього рівня.
Творчість – стає найбільш продуктивним, виражаючись в тім, що коричневий пояс легко розвиває свої власні технічні варіанти, спираючись на психофізичні основи карате. Знаходячись у пошуку, він виявляє, що створення власного ката й експерименти з рухами стандартного ката – є двома важливими гранями тренувань. У процесі цього дослідження, коричневий пояс знаходить один або два традиційних кати, що вивчає з особливою увагою, і вони стають його власними. Він, можливо, проведе багато років, вигострюючи ці ката, розуміючи, яку величезну користь він одержує від такого тренування.
Молодші студенти повинні почувати, що можуть довіряти коричневому поясу, а він повинний поважати таку довіру і бути чесним, цілісним і відданим. До цього рівня студент вже повинний навчитися контролювати негативні розумові риси, що прагнуть проникнути в особистість, якщо людина не стоїть на стражі – це злість, жалість до себе, ревнощі (негативні риси рівня помаранчового поясу); гордість, занепад духу, неуцтво (негативні риси рівня синього поясу); перебільшення, мстивість, нещирість (негативні риси рівня жовтого поясу); скнарість, обман, зрадництво, упередження (негативні риси зеленого поясу). Ви повинні постійно робити крок назад і дивитися на себе, просто щоб переконатися, що ви контролюєте свою особистість і зміст розуму, а не навпаки.
Важливо проводити об*єктивне порівняння з іншими школами, іншими додзьо й іншими студентами у вашій школі. Але не випустіть з уваги ціль такого порівняння. Знайте власні сили, розуміючи слабості інших. Одним із самих прагматичных способів проведення об*єктивного порівняння з іншими заради вдосконалювання власної техніки, є участь у турнірах. Там студент може побачити, чи були його тренування ефективними.
Коричневий пояс відкриває розум для всіх можливостей і вчиться поважати силу волі у всіх людях, і цілісність і честь у всіх праведних починаннях. Коричневий пояс знає можливості своєї зброї і поважає потенціал всіх ворогів, фізичний і розумовий. Коричневий пояс розуміє, що він відбиває додзьо, обраний шлях і інструктора у своїх словах, відносинах і вчинках. Тому коричневий пояс поважає відповідальність, що несе, відповідно обмірковуючи кожне слово, думку або вчинок. Тут, більш ніж де-небудь, він усвідомлює важливість і силу відносин між студентом і вчителем, переростаючи в гарний чорний пояс. Цілісність Кіокушин карате
утримується тільки через якість людей, яких воно приймає як юданша.
Коричневий колір – це інтенсивна суміш трьох первісних квітів – два п*ятих помаранчового поясу, або фізичного, дві п*ятих жовтого, або інтелектуального, і одна п*ята синього, або духовного. Коричневий пояс повинний ближче підійти до прекрасного балансу тіла, розуму і душі. Це, однак, великий крок, і коли ви знаходитеся тут, між четвертим і п*ятим центрами розвитку, ви можете з такою ж легкістю піти назад, як і вперед.
Занадто часто каратека стає самовдоволеним на рівні чорного поясу, вдоволеним, що знаходиться на вершині молодших ступенів. Така людина не готова прийняти виклик юданша, можливо розуміючи якимсь образом, що зміни в його позиції будуть означати, що він ніколи більше не буде таким, як раніш. Виправдань буває багато, але дійсних вагомих причин – винятково мало.
Це особистий вибір. Рух уперед стає постійним, якщо енергія застосовується в правильному напрямку. Подвойте охорону!
Крок від коричневого поясу до чорного – найважливіший у житті каратека. До і включаючи коричневий пояс, різні вимоги кольорових поясів все ще торкаються студента. Чорний пояс – це загальна мета багатьох каратека. Усе-таки його вимоги дуже високі, і багато хто, хто прагнув до нього, на якомусь етапі смиренно задовольняються більш низьким рівнем майстерності і розуміння, не бажаючи зустрітися обличчям з величезною вимогою до юданша.
Починаючи з першого дану і далі, ці вимоги повинні стати другою природою. Практика в техніці тепер повинна бути спрямована на гарне настроювання. Пошук у техніках і відносинах майстрів минулого і сьогодення допомагає молодшим чорним поясам удосконалювати себе.
Все-таки, досягнення 1-го дану – це новий початок, а не кінець шляху, тому тут немає місця для задоволення гордості й егоїзму. Як нерозумно думати, що ти досяг усього.
Якщо юданша продовжує без утоми тренуватися, навіть у більш пізні роки життя, то, як білий пояс поступово стає чорним, так і його чорний пояс повільно стирається, стає протертим по краях, і перетворюється знову в білий. Таким чином, коло неминуче замикається, і майстер знову стає студентом. Весь цей процес може потім бути повторений, але в сферах, що лежать за межами простої техніки, за межами гри розуму, за межами розуміння середньої людини. Така область юданша.
“У бойових мистецтвах самоаналіз породжує мудрість. Завжди відноситеся до спостереження за своїми діями, як до можливості удосконалюватися” – Мас Ояма.
Мистецтво чесного самоаналізу – це нове знаряддя починаючого чорного поясу. Він звертає увагу на тенденції у своїх думках. Аналізуйте свій розум, щоб побачити, чи думаєте ви як чорний пояс. Особливо стежте за тим, які думки найчастіше приходять вам на розум. Якщо вони не сумісні зі свідомістю чорного поясу, тоді прикладіть зусилля до їхньої зміни. Щоночі проаналізуйте в розумі, як ви провели цей день. Чи реагували ви, думали і розмовляли як зрілий каратека? Якщо ні, то чому? Кожний день повний тестів, щоб перевірити себе, наскільки зрілий ти насправді. Ти можеш обдурити інших, але зі скальпелем чесного самоаналізу ти ніколи не
зможеш обдурити себе. Берися за свої негативні риси по однієї, і працюй над ними. Протягом усього дня носи в розумі образ когось, кого ти поважаєш і ким захоплюєшся. Зберігай цей образ у своєму серці. Це може бути хто завгодно – Христос для християнина, Будда для буддиста. Це може бути великий воїн минулого, індійський Аруна або японський Мусасі, або наш Сосай Мас Ояма. Це може бути хтось, кого ви знаєте особисто і глибоко поважаєте. Коли вам приходитися приймати рішення, запитайте себе, як би надійшла ця людина. Як би дійсний майстер карате прийняв те або інше рішення в житті?
У тренуванні самоаналіз чітко розкриває багато ваших слабостей. Проаналізуйте, чому ваш супротивник став сильніше, потім зробіть зусилля, щоб перебороти слабість вашого захисту. Точно так само, коли вам не вдається набрати вічко за визначену техніку, проаналізуйте чому і будьте рішучі не дати цьому відбутися наступного разу. Період медитації, який триває за тренуванням, – це прекрасний час, щоб обміркувати свої дії. Ви нічого не можете сховати від дзеркала самоаналізу. Це дуже невтішний урок, спрямований на руйнування свого егоїстичного “я”. Отже, ви думаєте, що процвітали в карате? Проаналізуйте своє положення чесно за всього одне тренування, і ви побачите, як багато ви не знаєте! Як часто ви проходили через кіхон, зробивши тільки видимість зусилля. Ніхто більше не несе відповідальності за якість ваших тренувань. Ви самі несете на собі тягар відповідальності за себе. Будучи чорним поясом, завжди пам’ятайте про свої недоліки. Ви ще не майстер, але якщо ви не здастеся, то одного разу досягнете цього рівня. Яка різниця між новачком і майстром? Майстер – це новачок, що, ніколи не припиняючи зусиль, прагне до досконалості. Постійні зусилля приносять дивні нагороди. Вірте у свій потенціал, але будьте чесними із собою у відношенні того, на якому етапі ви зараз знаходитеся.
У кінцевому рахунку, руйнування, а не розвиток неконтрольованого “я”, – зміст тренувань карате. Каратека – скромний і думаючий, а не егоїстичний і гордий. У тренуванні його відношення – спокійне і завжди пильне. Він не буває недбалим, він завжди жваво відноситься до того, що відбувається в його організації, з ним і в усім додзьо.
Каратека развиває у собі дух, що не дозволяє йому бути захопленим несподівано. Він завжди відчуває і розуміє небезпеку, властиву навіть незначним речам. Тому він живе так, що йому нічого не загрожує.
Каратека вчиться бачити, що невід*ємна внутрішня природа всіх речей -гарна. Взявши у свої союзники чесноту, ви можете нічого не боятися. Простіше говорячи, потрібно вчитися любити всіх, як рівних, бачити добро в серці кожного, знаходити причини, щоб нікого не боятися.
“Кінцева мета Кіокушин карате – це не перемога або поразка, а досконалість характеру” – Cосай Масутацу Ояма.
“Якості характеру, які виховує Кіокушин, людина застосовує кожну хвилину свого життя” – Канчо Хацуо Рояма.